Projektas „Kasdieninių drabužių pritaikymas neįgaliesiems“.

2018-ųjų sausio mėnesį Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto Mados technologijų ir verslo studijų programos AG16 grupės studentai vykdo projektą „Kasdieninių drabužių pritaikymas neįgaliesiems“. Projekto  tikslas – išsiaiškinti asmenų, judančių aktyvaus tipo vežimėlio pagalba, problemas renkantis drabužius bei jų poreikius dėvimosios aprangos funkcionalumui, konstrukcijai ir technologiniam apdorojimui. Įgyvendinus šį projektą, aštuoneriems neįgaliems asmenims bus pasiūti kasdieninės aprangos komplektai.

Bendradarbiaujant su Sveikatos priežiūros fakulteto Ergoterapijos studijų programos studentais, kurie atliko nugaros smegenų pažeidimus patyrusių asmenų apklausą apie drabužių pasirinkimą, paaiškėjo, kad daugiausia  problemų šiems asmenims kyla prisitaikant kasdieninę bei darbinę aprangas.

Lietuvoje daug kalbama apie  neįgaliųjų integraciją į visuomenę, skatinama aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime, tačiau  neskiriamas dėmesys šių asmenų drabužių funkcionalumui. Renkantis aprangą parduotuvėse, daugiausia problemų atsiranda dėl neįgaliesiems nepritaikytų matavimosi kabinų, dėl drabužių asortimento pasiūlos, kuri beveik visada skirta tik sveikiems žmonėms. Pasirenkant tinkamų dydžių drabužius, dažnai tenka juos taisyti, prisitaikyti pagal individualius poreikius.  Sunkiausia užduotis– pasirinkti kelnes, liemenes, striukes arba palaidines.

Taigi, vykdydami šį projektą, jaunieji mados technologai, vadovaujami profesionalių dėstytojų Ramintos Kalvaitienės ir Violetos Bytautaitės, ne tik pagilins profesines žinias bei patobulins praktinius įgūdžius, bet ir įgis naujų komunikavimo patirčių, kurios ateityje padės tinkamai formuoti bei vertinti savo socialinę aplinką.

Ypatingai esame dėkingi šio projekto rėmėjams Lietuvos tekstilės  įmonėms: AB “Kauno Baltija”, UAB “Audimas”  ir UAB “Rožė”, Šio projekto kuratorės – Mados dizaino katedros vedėja Gražina Skripkienė (MTF) ir Reabilitacijos katedros lektorė Jurgita Tuitaitė (SPF).

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Mados dizaino katedros Mados technologijų ir verslo programos AG15 grupės studentės sėkmingai įgyvendino projektą „Kasdieninių drabužių pritaikymas neįgaliesiems“,  kuriame dalyvavo keturi vyrai ir dvi moterys, judantys aktyvaus tipo vežimėlio pagalba. Vyrams buvo pasiūti laisvalaikio aprangos komplektai ir liemenės, moterims – palaidinės, švarko ir kelnių komplektai.

Atsižvelgdami  į neįgaliųjų asmenų poreikius aprangai bei problemas, kylančias  dėvint ir net rengiantis drabužius, studentai turėjo taikyti netradicinius metodus tiek drabužių  konstrukcijoms, tiek  technologijai. Konstruojant  gaminius buvo svarbu numatyti, kad sėdinčiojo vežimėlyje nugarinė dalis nebūtų per trumpa, o priekis ne per ilgas, kad kuo mažiau siūlių būtų projektuojama nugaros ir sėdmenų  srityje.  Siuvant gaminius reikėjo įvertinti visas jungimo siūles, siekiant, kad jos būtų minkštos, elastingos, nedirgintų kūno nuolat vienoje pozoje sėdinčiam asmeniui.

Visi norime atrodyti madingai, bet minėtiems asmenims iškyla daug problemų  rengiantis šiuolaikiškus, bet, deja, per ankštus, aptemptus drabužius. Pasirenkant tinkamų dydžių platesnius modelius, dažniausiai atsiranda papildomos drabužių raukšlės, stebimas akivaizdus drabužio perteklius, kuris dažnai trukdo vežimėlio ratukams judėti. Renkantis audinius taip pat reikėjo įvertinti jų stiprumą,  atsparumą dėvėjimui sėdint, slidumą, kad būtų patogiau persikelti į vežimėlį ar iš jo, todėl natūralūs audiniai pasirenkami itin retai.

Manome, kad įveikę šį nelengvą iššūkį, studentai ir jų vadovės (Violeta Bytautaitė, Raminta Kalvaitienė, Rasa Laurinavičienė ir Danutė Stravinskienė) įgavo ne tik vertingos profesinės patirties, bet ir naujų socialinių įgūdžių bendraudami su Jelena ir tikrai šauniais, linksmais UAB „Ūlos juvelyrų studija“ juvelyrais Vilma, Vitalijumi, Arvydu, Andrejumi, Algimantu.

Dar kartą dėkojame šio projekto rėmėjams – Lietuvos tekstilės  įmonėms: AB „Kauno Baltija“, UAB „Audimas“  ir UAB „Rožė“.

Šio projekto kuratorės – Mados dizaino katedros vedėja Gražina Skripkienė (MTF) ir Reabilitacijos katedros lektorė Jurgita Tuitaitė (SPF).