„Kiekvienas žmogus kūrybingas, tik reikia atsiskleisti…“
Lietuvių drabužių dizainerė, humanitarinių mokslų daktarė Jolanta Vazalinskienė dėsto ne tik Vilniaus dailės akademijoje, bet ir mūsų fakulteto Mados dizaino katedroje. Be to, dėstytoja aktyviai dalyvauja ir kūrybiniame gyvenime, rengia parodas, kuria kostiumus spektakliams, kuruoja projektus ir kūrybines dirbtuves Lietuvoje bei užsienyje. Parašė ir išleido dvi knygas apie kostiumo istoriją ir madą. Nuo 1997 metų stažuojasi Paryžiuje, Rygoje, Suomijos, Švedijos, Belgijos miestuose. Jolantos paprašėme prisistatyti fakulteto bendruomenei.
Kaip Jūs susiejote savo pedagoginę veiklą su Vilniaus kolegija?
,,Man pasiūlė pasidalinti sukaupta patirtimi dėstant mados dizainą Dailės akademijos trijose pakopose. Iš pradžių turėjau nedaug valandų, bet atradau daug talentingų studentų, draugišką kolektyvą ir net nepastebėjau, kaip prabėgo trys metai.“
Ką dėstote mūsų fakultete?
„Mados dizaino katedros studentams dėstau mados tendencijas, įvaizdžio garderobą ir psichologiją, kostiumo istoriją. Šiemet sėkmingai pristatėmė kolekciją tarptautiniame Mados šou „Apkalbos“ Kaune. Planuojame viešai pristatyti parodą istorinio kostiumo tema, manau, sudalyvausime ir kituose bendruose projektuose.“
Ar studentai Jums duoda naujų idėjų?
,,Kiekvienas žmogus gali suteikti kūrybinį postūmį. Studentai padeda nujausti ateities mados vėjus, įkvepia drąsiems sprendimams, diskutuojant padeda įvertinti šiuolaikines ir ateities tendencijas. Jie neleidžia užsidaryti individualiuose ieškojimuose ir asmeninėje kūrybinėje erdvėje.“
Kokiomis veiklomis užsiimate be dėstymo?
„Kasmet rengiu personalines arba grupines parodas, vykdau kūrybinę eksperimentinę veiklą. Šiais metais planuoju dar vieną parodą Seime, kurioje bus pristatytos šiuolaikinės estetikos sąsajos su praeitimi. Turiu kūrybinės veiklos įvertinimų – tarptautiniame konkurse Kinijoje su savo kolege Egle Ganda Bogdaniene esam laimėjusios pirmą vietą už inovatyvių medžiagų pritaikymą dizaine. Konkurse dalyvavo virš tūkstančio menininkų ir esu laiminga, kad Lietuva turi puikią konkurencingą dizaino mokyklą, skatinu ir kitus aktyviai dalyvauti tarptautiniuose projektuose. Taip pat turime apdovanojimų už mados dizaino projekto konceptualumą ir kt. įvertinimų. Esu parašiusi dvi knygas, vieną iš jų galite rasti fakulteto bibliotekoje. Taip pat skaitau paskaitas apie mados tendencijas plačiajai visuomenei, rašau straipsnius spaudos leidiniams.“
Ar negalvojote veikti kažką kito?
„Ne, nes išlikdama madoje galiu austi, tapyti, kurti formas, fotografuoti, vykdyti mokslinius tyrimus, rašyti vadovėlius. Visa tai ir darau.“
Kokios Jūsų veiklos kryptys?
„Viskas mados lauke, bet pagrinde pedagoginis ir kūrybinis tiriamasis darbas.“
Ar skiriasi aprangos stilius dideliuose miestuose ir mažuose miesteliuose?
„Dėka šiuolaikinės informacijos greitos sklaidos skirtumai vis mažiau pastebimi ir beveik neaktualūs. Madoje vyksta dideli pokyčiai, ribojančias tendencijas keičia nauji prioritetai – tai lėtoji mada, tvarumas, skaitmenizacija, tyrimai ir eksperimentai, socialinio aspekto prioritetai, įspūdžio paveikumas ir kt.“
Ar matote „kreivas siūles“ žmonių aprangoje?
„Tai, kad į kreivą siūlę gal ir nežiūriu – neturiu tokio tikslo. Man svarbiau stilius, įvaizdis, kūrybinė idėja. Neaktualios kūrybos stengiuosi niekada nesmerkti, gal žmogui trūksta atsipalaidavimo nuo įvairių kanonų ir gyvenimo rėmų, o gal drąsos žengti nauju keliu.
Manau, kad kiekvieną žmogų galima atskleisti, nes visi esame kūrybingi.“