Erasmus patirtys

STUDENTĖS SIUNČIA LINKĖJIMUS IŠ PORTUGALIJOS!

Mados technologijų ir verslo studijų programos antro kurso studentės Goda Buivydytė ir Agnė Svitojūtė – Portugalijos Caldas da Rainha mieste pagal Erasmus + mainų programą studijuoja Leirios politechnikos institute.

Menų ir dizaino fakultete merginos iš pradžių pasirinko industrinio dizaino studijas, tačiau per dvi savaites turėjo galimybę pasikeisti paskaitas. Kadangi teko pasilikti vieną industrinio dizaino dalyką, merginos liko dirbti su projektu, kurio metu reikia sukurti durų rankeną, kažkuo kitokią nei įprastos, patogesnę žmonėms. Projekto metu dėstytojai merginoms kėlė tokius pačius reikalavimus, kaip ir portugalams studentams, paskaitose reikėjo pačioms priimti sprendimus dėl tolesnių savo veiklų, kas studentėms kėlė šiek tiek nerimo ir streso.

Na, bet pasirinkusios kitas įdomesnes paskaitas, merginos džiaugiasi savo mokslais Portugalijoje. Viena iš paskaitų yra šilkografija, taip pat merginos mokosi dirbti su nauja programa Adobe InDesign bei tobulina žinias fotografijoje.

Agnei institutas patinka tuo, kad visi čia yra pasiryžę padėti. Erasmus+ studijų programos koordinatoriai, studentai ir dėstytojai atsako į visus kilusius klausimus, bet pirmi neprieis. Visi yra atsipūtę, per daug rimtai nežiūri ir nesijaudina dėl užduotų darbų, tačiau viską padaro laiku. Mėgstamiausia Agnės paskaita yra fotografija.

Goda džiaugiasi visomis galimybėmis, skirtingomis paskaitomis ir naujomis pažintimis. Visgi, galima teigti, jog studijos čia kitokios, tad reikėjo laiko priprasti. Portugalijoje studentai dirba savarankiškai ir dėstytojas yra tik tam, kad paklausti kai neaišku, o Lietuvoje dėstytojai kaip tik yra pasiruošę paskaitoms ir išdėsto temą. Kas be ko portugalai labai atsipalaidavę žmonės ir niekur neskuba, kartais dėstytojai ir studentai vėluoja po 30 min. Ir tai normalu.

Merginos džiaugiasi atvykusios studijuoti į Portugaliją. Godai –  tai svajonių šalis, kurioje gali pamatyti kitokią kultūrą bei daugiau susipažinti su mokslu.

Agnė džiaugiasi nuostabaus grožio gamta, naujomis pažintimis ir studijų procesu.

Linkime studentėms sėkmės!

 

GEDIMINO LINKĖJIMAI IŠ PORTUGALIJOS!

Aplikuojančius į Erasmus+ programą kviečiame aplankyti Portugaliją ir studijuoti Leiria Politecnico institute. ESAD, instituto dalis, yra aukštoji menų ir dizaino mokykla Caldas da Rainha mieste. Įstaiga siūlo įvairių šios srities studijų programų, disciplinų ir turi daug technikos ir įrangos kūrybinei veiklai. Tai tinkama vieta studijuojantiems menus ar su menais/kultūra susijusias studijų programas.

Šiuo metu Kultūrinės veiklos vadybos studijų programos studentas Gediminas Rydelis studijuoja ESAD, aukštojoje menų ir dizaino mokykloje. Artimiausia programa Gedimino specialybei čia yra programming & cultural production. Atvykusiems studentams yra bandomasis laikotarpis, kurio metu vyksta susitikimai su kursų koordinatoriais ir dėstytojais. Didelis kiekis pasirenkamų  dalykų leidžia studentams išbandyti įvairias veiklas – grafinis dizainas, multimedijos, garsas, video, keramika, medienos apdirbimas, objektų gamyba, dekoravimas, spausdinimas, drabužių dekoravimas, animacija, piešimas, tapyba ir tt. Dirbtuvių įranga pasiekiama studentams gavus leidimus arba studijuojantiems atitinkamus dalykus. Studijos ir dirbtuvės čia suteikia unikalią galimybę realizuoti savo meninius projektus ir idėjas, tikslus. Taip pat studentai turi galimybę keisti pasirinktus dalykus.

Studijuojantiems vyksta orientaciniai susitikimai su kitais Erasmus+ studentais, visi supažindinami su ESAD mokykla. Susitikimuose studentai iš įvairių šalių susipažįsta vieni su kitais, vyksta grupinės veiklos kūrybinėse dirbtuvėse. Gediminas su savo grupe išbandė keramiką (tradicija, kuria garsėja Caldas da Rainha miestas). Įspūdžiai labai teigiami.

Gediminas džiaugiasi Erasmus+ programa. Daug įspūdžių, geras oras, maistas, vaizdai, gamta, gatvės menai, vietos tradicijos ir kultūra, naujos pažintys –  visa tai Portugalijos dovanos kiekvienam, pasirinkusiam šią šalį studijoms.

 

BARBERIS?

Tai – vyrų kirpėjas, barzdaskutys, kuris atlieka visą eilę vyriškų procedūrų: plaukų kirpimas, barzdos ir antakių formavimas, skutimas peiliuku,  veido masažas.

Įvaizdžio dizaino studijų programos šukuosenų dizaino specializacijos studentai Greta Seliukaitė, Liudvika Vilimaitė, Gintarė Skorbutė, Martyna Miežetytė  ir Dalius Maračinksas, nuo 2023 metų  birželio iki gruodžio, dalyvavo Erasmus+ studentų mobilumo projekte „Barber the oldest profession in the world”.

Lietuvoje projektą įgyvendino UAB „WOXX BARBERS”, praktinius mokymus vedė žinomas srities specialistas, vienas geriausių kirpėjų Europoje Raimondas Pasternackis. Mados dizaino katedros lektorė Silvija Grušnienė koordinavo projekto įgyvendinimo veiklą, lektorė Inga Čirvinskienė suteikė pirminių šukuosenų dizaino specialybės žinių.

Latvijos, Estijos ir Lietuvos studentai šiame projekte susipažino su barberio specialybe, įgijo papildomų kompetencijų  profesinėje,  klientų aptarnavimo, marketingo srityse bei socialinių tinklų panaudojimo parduodant paslaugą galimybėmis. Susipažino su kitų šalių kultūra, istorija.

POKALBYJE – DĖSTYTOJAS, GATVĖS ŠOKIO MENININKAS MARIUS EIDRIGEVIČIUS (ARNI)

Marius Eidrigevičius – Lietuvos, Baltijos ir kaimyninių šalių gatvės šokių bendruomenėse žinomas kaip Arni yra daugelio šokėjų įkvėpėjas. Šokti pamėgo jau būdamas 6 metų. Choreografijos pamokų metu, pradinėse klasėse būtinai parodydavo po naują pasirodymą! Nuo 2008 m. iki šios dienos daugiausia dėmesio skiria šokiui ir tikisi plėtoti šį judėjimo meną ateityje.

Ką veikiate Menų ir kūrybinių technologijų fakultete?

„Kultūros vadybos ir šokio pedagogikos katedroje esu lektoriaus asistentas, dėstau gatvės šokio pagrindus būsimiems šokio pedagogams bei laisvai pasirenkamą dalyką, t. y. gatvės šokio improvizacijos pagrindus, į šias paskaitas gali ateiti visi Kolegijoje studijuojantys studentai.“

Marius Eidrigevičius dalyvavo Erasmus + programoje ir jos metu išvyko į Portugaliją. Papasakokite apie savo patirtis.  

„Praėjusiais mokslo metais buvau išvykęs į Portugaliją, Leirios politechnikos institutą, kur taip pat yra Menų ir dizaino fakultetas. Fakultetas įsikūręs vidury Portugalijos Kaldas da Rainja miestelyje, šalia vandenyno. Tuo metu ten vyko Atvirų durų savaitė, jos metu studentai galėjo pristatyti įvairius savo darbus, instaliacijas arba muzikinius pasirodymus, dailės kūrinius ir panašiai. Dvi dienas iš eilės vedžiau atvirus gatvės šokio seminarus, kurių metu pasidalinau savo žiniomis su vietiniais studentais.

Pirmiausia atskridau į Porto, kitą dieną keliavau į tą miestelį, kuriame yra minėtas institutas, ten praleidau didžiąją dalį savaitės ir tik paskutinę dieną keliavau į Lisaboną.

Mane labai sužavėjo Porto miestas. Jis tikrai įspūdingas, vienos dienos man neužteko, todėl norėjau pabūti ilgiau. Porte susitikau su savo buvusia mokine, kuri pakvietė kartu papietauti ir paragauti ypatingai skaniai pagamintų jūros gėrybių. Kitą dieną keliavau jau į Leirios institutą ir ten porą dienų dėsčiau savo dalykus. Į mano vedamus seminarus susirinko apie 40-50 studentų, visi labai noriai dalyvavo ir ėmė, ėmė, ėmė visą informaciją iš manęs, tai buvo tikrai labai nuostabu ir stipriai motyvavo. Mane priėmė vizitą kuruojanti dėstytoja Ana Sakramento, kuri yra ir katedros vedėja. Jos vyras Alfonso yra muzikos industrijos dėstytojas. Abu jie yra labai pasišventę savo darbui ir tas fakultetas yra kaip antri jų namai, o visi studentai kaip jų vaikai. Jie yra labai pasišventę savo amatui. Kartu su jais keliavome į tokią įdomią vietą, vadinamą Siloš – tai yra buvęs malūnas, naujoviškas, panašiai kaip pas mus Vilniuje yra buvęs Lukiškių kalėjimas, dabar ten puiki meno erdvė, kurioje įvairiausi atlikėjai gali pristatyti savo kūrybą. Tai Siloš taip pat yra panaši meno erdvė, kurioje galima vesti paskaitas, atlikti performansus ir vykdyti kitas menines veiklas. Mane labai sudomino ta erdvė ir aš jau susipažinau su tos vietos direktoriumi, apsikeitėme savo kontaktais. Norėčiau palaikyti ryšius tiek su juo, tiek su Alfonso ir Ana, todėl sutarėme bendradarbiauti ir ateityje. Jie labai džiaugėsi, kad atvykau, nes tokio dalyko kaip gatvės šokis jų universitetas neturi. Jie turi scenos judesį, bet konkrečiai gatvės šokio neturi. Jie teigė, kad laukia manęs sugrįžtant… “

Ar kelionės metu susidūrėte su sunkumais?

Teko patirti ir nemalonių išgyvenimų – pamečiau piniginę autobuse, kurioje buvo mano teisės, banko kortelės ir panašiai… tiesiog tam autobuse iš mano krepšio iškrito piniginė ir kai parašiau to autobuso kompanijai, man atsakė, kad jie rado mano piniginę, bet dabar ta piniginė yra Lisabonoj. Kai nuvykau į Lisaboną, iškart nuėjau į Lost and Found saugojimo sandėlį, bet išgirdau, kad žmogus, turintis sandėlio raktą, yra išvykęs… ir bus tiktai pirmadienį, o aš jau turėjau išvykti… Tai gerai, kad Ana galėjo atsiimti tą piniginę ir išsiųsti man paštu.“

Kaip Portugalijos šokio kultūra skiriasi nuo Lietuvos šokio kultūros?

Aš sakyčiau skiriasi stipriai, nes kuo vakariau, tuo šokio kultūra yra atviresnė ir tam tikri dalykai, apie kuriuos mes dabar kalbame čia, Lietuvoj, kaip pvz., lyčių lygybės, LGBTQ klausimai, ten apie tai jau kalbama gan seniai. Manau, kad kuo toliau į vakarus, tuo visi drąsiau kalba apie visus šiuos dalykus, tai ir Portugalija ne išimtis. Svarbu, iš kokios perspektyvos žiūrėsim į tą šokio kultūrą, nes šokio kultūra kaip sąvoka yra labai plati, tai jei žiūrėsim į profesionalų lauką, tarkim gatvės šokio kultūros, su kuria aš labiau susijęs, tai vakaruose ji yra pažengusi toliau, ten pastoviai vyksta daugybė visokių renginių ir šokio kultūra ten tikrai yra labiau išvystyta.“

Kokie įgūdžiai yra svarbiausi šokio pedagogo profesijoje ir kaip pavyko juos įvaldyti?

„Labai svarbu yra numatyti kryptį, kuria norima judėt, ką esu numatęs savo studentams, ką norėčiau jiems perduot, kokia mano vizija ir to laikytis. Tuo pačiu ir pažaisti su studentais tam tikrų šokio žaidimų, nes visada pasiteisina tas darbas, tas balansas tarp technikos išmokimo gatvės šokio stilistikose ir improvizacinių žaidimų porose, grupėse ir panašiai. Kai studentai tarpusavy atranda kažkokį ryšį, ne vien tik šoka ir tobulinasi patys, bet ir mokosi komunikuoti judesiu. Tai yra labai svarbu, nes šokis yra viena primityviausių, pirmiausių žmonių komunikacijos formų, Tiesa ta, kad kai mes vis sparčiau evoliucionuojam, žmonėms vis sunkiau sekasi bendrauti kūnu. Tie patys šokio pedagogikos studentai ar kiti, laisvai pasirinkę mano dėstomą dalyką studentai, jie visi turi galimybę šiek tiek išlaisvėt. Tai mano misija ir yra suteikti jiems patirtis, kurios išlaisvina ir studentai gali tame atrasti savo stiprybes. Žmonės patys save atranda. Tai man svarbiausia yra suteikti jiems galimybę.“

Ką palinkėtumėte studentams ir dėstytojams, kurie nebandė ir vis dar nedrįsta išbandyti Erasmus+ judumo programos?

„Važiuokit, išlįskit iš dėžės, iš kompiuterių ir iš salių, iš ofisų, keliaukit, nes tai puiki galimybė mums labiau pažinti pasaulį, susipažinti su galimais partneriais ir kažkaip plėstis. Mane labai nudžiugino šita patirtis. Kai pats buvau Vilniaus kolegijos studentas, neišvykau svetur pagal Erasmus mainų programą ir iš tikrųjų po to gailėjausi. Visada galima „breikint“ trumpam ir visada galima prie to sugrįžti. Tiek studentams, tiek ir dėstytojams labai rekomenduoju, nes tai irgi išlaisvina. Tokios patirtys labiausiai išmoko gyvenimo. Tai tik rekomenduočiau imti kuo mažiau daiktų, tiktai būtiniausius, kad nereikėtų vargti.

Dar dėl ko labai rekomenduoju, ypač Portugaliją, nes ten yra vandenynas. Teko „pasurfint“ viename Portugalijos paplūdimy. Patyriau visiškai autentišką, portugališką „surfinimo“ sesiją su instruktoriumi. Buvo labai faina. Taip pat šiaip vienas keliavau link vandenyno ir vieną kartą nuėjau iki kažkurio paplūdimio, kur buvo daug žmonių, gražus paplūdimys, bet man viešbučio administratorė pasakė, kad va ten toliau yra dar gražesnis paplūdimys. Ok, sumaniau jį pasiekti, tai dar ėjau pusvalandį iki to paplūdimio, užkilau į kalną – man atsivėrė labai gražus paplūdimys ir visiškai tuščias! Tai skubiai nusileidau, išsirengiau nuogas ir bėgau į tą vandenyną, bet ten prie pat kranto tokios bangos… kokių dviejų metrų. Tiesiog tave pasiglemžia ir traukia, ten labai pavojinga maudytis. Tai kur tokios bangos, kurios traukia stipriai, būkit labai atsargūs. Kai pirmą kartą įlindau, mane ten taškė į vieną, į kitą kampą ir traukė… Tai gerai, kad aš čia sėdžiu dabar… ačiū Dievui. Kai jau lipau antrą kartą, tai tiktai iki kelių. Tada ir supratau, kodėl ten toks tuščias tas paplūdimys.

Be to, Portugalijoje labai graži gamta ir labai skanūs ledai.“

Koks portugališkas žodis labiausiai įsiminė?

„Obrigado“. Tai reiškia „ačiū“.

Mados dizaino studijų programos studentės Viktorijos Jocytės įspūdžiai iš Ispanijos

„Kiekvieną kartą girdėdama kitų studentų pasakojimus apie ERASMUS+ mainų programos patirtis, niekada nepagalvojau, jog pati pateksiu tarp tų žmonių, kurie gali pasidalinti ir savais įspūdžiais. Mainų programoje teko ne tik „perlipti“ per save, mokytis tarp tikrų dizainerių, bet ir pasimėgauti šilta Ispanijos saule žymiojoje Valensijoje.

Kartu su grupioke pasiryžome šiam žingsniui ir nusprendėme praleisti pusę metų Barreira Arte + Diseño universitete. Tai privati dizaino mokykla, kuri iš tikrųjų skiriasi nuo kitų savo išvaizda ir mokymosi sistema. Kiekvieną savaitę lankydavome daug parodų ir muziejų, kad praplėstume savo akiratį ir turėtumėme kuo daugiau idėjų kurti. Pačios studijos vyko ispanų kalba, tačiau jeigu labai nori, viskas įmanoma ir kalbą galima išmokti ten besimokant. Susirasti kur gyventi siūlau grupėse arba agentūrose, bet jeigu jau žinote, kad norite išvykti, tai siūlau nelaukti ir ieškotis kuo anksčiau, nes visi geriausi pasiūlymai labai greitai dingsta.

ERASMUS+ mainų programa suteikia ne tik platų studijų pasirinkimą – išvykti savaitgaliui ir pamatyti naują miestą, eiti į žygį, pilną nuotykių ir išbandymų ar praleisti Kalėdas slidinėjant kalnuose – visa tai įmanoma. Šią patirtį dar ilgai aptarinėsiu su draugais, apžiūrinėsiu nuotraukas ir bandysiu mintimis vėl nukeliauti ten.“

Šokio pedagogikos studijų programos studentės Eglės Bilinskaitės įspūdžiai iš Portugalijos

„Esu labai laiminga, turėjusi galimybę išvykti pagal Erasmus+ mainų programą studijuoti Šokio pedagogiką. Portugalija yra šokanti šalis. Jų kultūra, gyvenimo ritmas, šokio supratimas labai skiriasi nuo lietuvių ir tai leido man efektyviai tobulėti išbandant naujas šokio praktikas. Lisabonos universitetas „Human Kinetics“ 2020 metais buvo išrinktas tarp 100 geriausių savo srities universitetų pasaulyje, tad paskaitos yra kokybiškos ir jose taikomos šiuolaikiškiausios šokio metodikos. Universitetas nustebino, kad turi lauko tenisą kaip laisvai pasirenkamąjį dalyką, kuris žaidžiamas naujose lauko teniso kortuose tarp palmių!

Portugalijoje oras maloniai džiugina net ir gruodžio mėnesį, paplūdimyje pasitikdamas visus +20 laipsnių temperatūra. Žmonės čia „surfina“ ištisus metus. Veiklos šioje šalyje tikrai netrūksta, o kai taip dažnai būna geras oras, tarp paskaitų savaitgaliais galima aplankyti netoli Lisabonos esančius nuostabius miestus ant jūros kranto: Carcavelos, Cascais ar Costa da Caparica.

Tai tik trupinėlis to, ką aš ten patyriau ir atsivežiau į Lietuvą. Linkiu kiekvienam, turinčiam tokią galimybę ja pasinaudoti ir praleisti bent pusę metų vienoje iš nuostabiausių šalių Europoje – PORTUGALIJOJE.“

Kultūrinės veiklos vadybos studijų programos studentės Rugilės Leonavičiūtės įspūdžiai iš Portugalijos

„Niekada negalvojau, kad būsiu ta, kuri išvyks studijoms pagal Erasmus+ mainų programą. Bijojau, kad anglų kalba bus nepakankamai gera ar per sunku studijuoti kitoje šalyje ir t.t. Galbūt tas karantino nuobodulys pastūmėjo priimti šį sprendimą, bet pajutau, kad turiu tai atlikti. Portugalija visada buvo ta šalis, į kurią norėjau nuvykti, todėl pamačius, kad ji yra Vilniaus kolegijos partnerių sąraše, net nesvarsčiau kitų variantų. Taip pat pasidomėjau studentų atsiliepimais. Visi jie buvo pozityvūs.

Žinoma, iššūkių buvo viso laikotarpio metu, bet nuo pat semestro pradžios jaučiau dėstytojų ir kursiokų palaikymą. Nors paskaitos vyko portugalų kalba, dėstytojai stengdavosi versti į anglų kalbą kuo dažniau ir kursiokai pranešdavo kitą svarbią informaciją. Kartais būdavo komunikacijos problemų dėl kalbos barjero, bet visi buvo supratingi. Taigi, likau patenkinta visomis paskaitomis, kurios praplėtė mano kūrybiškumą ir suteikė naujų įgūdžių. Didžiausią įspūdį paliko, kuomet teko suorganizuoti net dvi parodas – vieną virtualią ir kitą net keliose galerijose.

Manau, kad kiekvienam Erasmus+ mainų programos patirtis yra skirtinga, bet visiems ji neužmirštama. Man teko pusmetį pagyventi prie vandenyno, susipažinti su žmonėmis iš viso pasaulio, aplankyti neapsakomo grožio vietas, mokintis naujos kalbos, pažinti portugalų kultūrą iš arti, išbandyti naujas veiklas ir svarbiausia – patobulėti kaip asmenybei.“

 

Mados dizaino studijų programos absolventės Viktorijos Skorupskaitės praktikos patirtys Erasmus+ mainų programoje.

„Studijų metais vis nedrįsdavau išvykti pagal mainų programą į užsienį, tačiau studijoms perkopus į paskutiniuosius metus, vis tik užpildžiau prašymą dėl absolventų praktikos ir pabaigusi studijas ėmiau dairytis, kur galėčiau išvykti. Bandžiau sėkmę Instagram platformoje, rašydama įvairiems dizaineriams, kuriuos seku ir iš vieno jų sulaukiau džiuginančio atsakymo! Absolventų praktikos atlikti išvykau į Islandiją, pas dizainerę Harpa Einarsdottir, „MYRKA Iceland“ prekės ženklo įkūrėją. Ši dizainerė patenka į vieną žymiausių Islandijos dizainerių sąrašą bei turi sukaupusi stiprų žinių bei praktikos bagažą, kuriuo maloniai nusprendė su manimi pasidalinti. Labai apsidžiaugiau gavusi atsakymą, kadangi šios kūrėjos stilius bei pasaulėžiūra buvo labai artima ir įdomi man pačiai. „MYRKA Iceland“ studija įsikūrusi kartu su kitais įvairiais kūrėjais – drabužių bei grafikos dizaineriais, juvelyrais, tapytojais, kurie nuolatos dalindavosi įspūdžiais, idėjomis, nuomonėmis. Ši aplinka leido iš arčiau pamatyti kelių menininkų rutinas, darbo specifikas ir pan.

Dizainerė man suteikė galimybę reikštis bei eksperimentuoti, pasakojo, kaip vyksta jos kūrybos procesas, iš kur semiasi įkvėpimo bei kokia aplinka jai padeda pasiekti maksimalių rezultatų. Islandijos gamta – vienas iš pagrindinių inspiracijos šaltinių, kas akivaizdžiai atsispindi dizainerės kūryboje bei bohemos dvasios pripildytose dirbtuvėse. Be galo džiaugiuosi, kad turėjau galimybę visa tai pamatyti savo pačios akimis.

Gaila, tačiau pandemija neaplenkė ir Islandijos – dėl susidariusios situacijos pasaulyje, praktiką teko nutraukti anksčiau, negu buvo planuota. Ir vis tiek negaliu apsakyti žodžiais, kaip džiaugiuosi, gavusi šią galimybę ne tik dirbti su Harpa, bet ir pamatyti šią šalį bei jos grožį.“

 

Mados technologijų ir verslo studijų programos absolvenčių Modestos Kaklauskaitės ir Armanditos Gabrytės praktikos patirtys Erasmus+ mainų programoje

Modesta Kaklauskaitė ir Armandita Gabrytė (MI18 gr.) šiais metais dalyvavo ERASMUS+ mainų programoje  ir laimėjo galimybę studijuoti Burgoje, Ispanijoje. Dabar studentės nori pasidalinti savo patirtimis su jumis.

„Nuo pat pirmo kurso girdėdamos rekomendacijas ir skatinimus iš aplinkinių, sukaupusios visą drąsą, nusprendėme antrojo kurso pavasario semestrą praleisti, išvykdamos studijuoti į užsienį pagal Erasmus+ mainų programą. Iš Kolegijos siūlomo aukštųjų mokyklų sąrašo išsirinkome Dizaino ir meno kolegiją „Escuela de Arte y Superior de Diseno de Burgos“ Ispanijos Burgos mieste. Šios mokslo įstaigos dėstytojai ir studentai mus šiltai priėmė, padėjo įvairiose situacijose. Paskaitos vyko ispanų kalba, tačiau dėstytojai ir studentai geranoriškai mums versdavo į anglų kalbą. Tačiau mūsų planai ir norai pasikoregavo, kai įvyko COVID-19 protrūkis, porą mėnesių mokėmės nuotoliniu būdu, naudojomės internetinėmis programomis. Tačiau tai mūsų nesustabdė – darbus, užduotis ir egzaminus pateikėme internetu. Šis mūsų laikotarpis buvo labai prasmingas, nes plačiau sužinojome apie mados dizainą, Ispanijos madas ir jų supratimą ispanų akimis. Spėjome pakeliauti ir pamatyti gražias Ispanijos vietas.
Šis mūsų žengtas žingsnis dalyvaujant Erasmus+ mainų programoje buvo pats geriausias sprendimas. Džiaugiamės, kad išdrįsom ir tai padarėm, todėl siūlom visiems studentams nepraleisti progos ir pabandyti, nes kada, jei ne dabar, kol esame jauni ir kupini norų.“

 

Mados technologijų ir verslo studijų programos absolventės Justės Bačianskaitės studijų ir praktikos patirtys Erasmus+ mainų programoje

Studijos Ispanijoje

„Per visus savo studijų metus dalyvavau vienoje Erasmus+ mainų programoje, kurios metu praleidau pusmetį Ispanijoje ir atlikau dvi praktikas – baigiamąją bei absolventų Islandijoje. Studijavau Ispanijoje, Valensijoje. Universitetą pasirinkau iš Kolegijos pasiūlyto sąrašo. Mano pasirinktas universitetas buvo Barreira Art + Design – tai yra privati dizaino mokykla, kuri man negalėjo pasiūlyti bendrabučio. Todėl labai rekomenduoju Facebook’e susirasti nuomos grupes tos šalies, į kurią važiuosit – tai tikrai pagelbės. Taip pat siūlau pasiteirauti anksčiau svetur vykusių pagal Erasmus+ mainų programą studentų ir su jais pasikonsultuoti. Mano pačios studijos mane labai nudžiugino ir išmokė daugybės naujų dalykų: kūrybinės laisvės; grafinio dizaino; supratimo apie kūrybinį procesą, kaip gimsta kolekcijos idėjos, kaip jas realizuoti. Taip pat supratau medžiagų dažymo ir rašto kūrimo principus pasitelkiant chemines reakcijas, vašką, augalus ir t.t. Turiu pasakyti, kad ši patirtis buvo nuostabi viskuo, kuo tik galėjo. Tiek nuoširdžiais žmonėmis aplink, tiek neįkainojama patirtimi ir žiniomis. Dar vienas patarimas norint susipažinti su kuo daugiau studentų iš skirtingų šalių – labai rekomenduoju prisijungti prie tos vietos ESN renginių, Facebook’o grupių ir savo tarptautinių mainų patirtį padarysite dar linksmesnę bei įsimintinesnę. Siūlau pažiūrėti video medžiagą, filmuotą Barreira universitete likus kelioms dienoms iki skrydžio atgal į namus.“

Praktika Islandijoje

„Islandijoje atlikau savo abi praktikas, bet pas skirtingas dizaineres. Pirmoji, baigiamoji praktika, buvo pas dizainerę Hildur Yeoman. Praktikos metu darbo pas dizainerę buvo nuolatos, dirbdavau ir rytais, ir dienomis, ir naktimis, ir savaitgaliais (jei reikėdavo), taip pat buvau susiradusi ir papildomą darbą pragyvenimui. Atliekant praktikas pas dizainerius, reikia suprasti, jog bus gaunama neįkainojama patirtis tiek siuvimo, konstravimo, siuvinėjimo, tiek ir kitose srityse, tačiau reikės paaukoti didžiąją dalį laisvo laiko ir stengtis iš praktikos paimti viską, kas įmanoma. Rekomenduoju – tai tikrai verta ir netgi labai verta! Patirtis neįkainojama, džiugu praktikos pabaigoje pamatyti fotosesijas ir išbaigtus gaminius ant modelių. Taip pat siūlau būtinai pakeliauti po pasirinktą šalį.

Antrąją, absolventų praktiką, atlikau pas dizainerę Yr Prastardottir, su jos dvejais prekių ženklais – “Another creature” ir “Warrior”. Ši praktika buvo labai kūrybiška, nes projektus kūrėm iš turimų medžiagų, taip pat siuvom švarką pagal specialų užsakymą. Dirbau su oda ir su sportinių drabužių medžiagomis. “Warrior” ženklą Yr sukūrė su kitais dviem dizaineriais, todėl taip pat buvo labai įdomu stebėti, kaip jie bendradarbiauja ir kaip gimsta nauji projektai.“

 

Kultūrinės veiklos vadybos studijų programos studentės Agnės Navickaitės įspūdžiai iš Vokietijos

Kultūrinės veiklos vadybos studijų programos studentė Agnė Navickaitė mano, kad tarptautinė judumo programa Erasmus+ yra viena geriausių siūlomų galimybių, kuria kiekvienam studijuojančiam tikrai reikėtų pasinaudoti!

,,Pirmo kurso pabaigoje pradėjau žvalgytis, su kokiais užsienio universitetais Vilniaus kolegija yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartis. Pamaniau, jog man išvykti į Erasmus+ mainų programos instituciją būtų geriausia antrame kurse, kuomet ant “kulnų nelipa” bakalaurinio darbo rašymas. Antro kurso pirmąjį semestrą jau pradėjau Vokietijoje! Studijos užsienio universitete, svetimoje šalyje, be savų draugų ir svetima kalba iš pradžių labai gąsdino. Bėgant laikui prie visko pripratau ir džiaugiausi, kad išėjau iš savo komforto zonos. Buvo labai įdomu patirti kitokią mokymosi sistemą, dalyvauti paskaitose, kurias vesdavo dėstytojai iš įvairių šalių, kurie pagrįsdavo savo paskaitų medžiagą savo gyvenimiška patirtimi. Buvo įdomu bendradarbiaujant su kolegomis iš skirtingų kultūrų, pamatyti šalių kontrastus bei kultūrų skirtumus.

Grįžusi labiausiai norėjau pasidžiaugti, kad tai man padėjo kaip augančiai, besiformuojančiai asmenybei. Tai suteikė man platesnį požiūrį į pasaulį, įvairias kultūras, žmones, mąstymą ir pasitikėjimą savimi. Aš turėjau galimybę pabendrauti su daugybe skirtingų kultūrų žmonių, pakalbėti apie jų tradicijas, papročius, laisvalaikį, pamatyti jų emocijas, reakcijas ir mąstymą apie pasaulį. To tikrai nebūčiau galėjusi gauti iš vadovėlių ar panašiai, o tai man, kaip kultūros srities žmogui, studijuojančiam Kultūrinės veiklos vadybą, yra svarbu ir be galo reikalinga.”

 

 

Penkių Kultūrinės veiklos vadybos studijų programos studentų patirtis Portugalijoje

Penkių lietuvių grupė – keturios antrakursės merginos  ir vienas trečiakursis vaikinas –  nuo 2017 m. rugsėjo mėn. vidurio pradėjo naują gyvenimo etapą tolimoje, bet šiltoje šalyje. Jau pabuvoję Erasmus+ mainų programoje patvirtins, kad neįtikėtinai sunku būti vienam svetimoje šalyje, bet kartais taip atsitinka, kad būni ne vienas. Po kelių susipažinimo vakarų paaiškėjo, kad be mūsų grupės čia ilgesniam ar trumpesniam laikotarpiui atvykę studijuoja 5 lenkai, 3 čekai, 1 vengrė, 3 brazilai ir 1 mergina iš Panamos.

Portugalija yra šilta ir saulėta šalis – jau spėjome išbandyti surfinimą, pakeliauti ir pramokti portugalų kalbos.

Nors ir paskaitos vyksta portugališkai, bet dėstytojai tikrai supratingi, kalba angliškai ir aiškiai paaiškina, ką reikia daryti. Manau, sunkiausia bus tai, kad šventes reikės sutikti čia, užsienyje. Nes semestras trunka iki sausio vidurio.

Visi penki siunčiam šiltus linkėjimus į Lietuvą!“

Kas galėtų būti geriau?

Na, kai kurie dėstytojai tikrai per daug reikalauja iš Erasmus+ mainų programos studentų.

Paskaitos portugališkai, tad tikrai nėra lengva. Keisčiausia, kad kalbos kursai kainuoja… 50€ (!!!), o turėtų būt nemokami, nes juk studijuojam portugališkai.

Visos lietuvių grupės vardu iš Leirijos

Augustas Černiauskas“

 

Kultūrinės veiklos vadybos studijų programos studentės Aušros Virkietytės įspūdžiai iš Ispanijos:

„Pirmą kartą gyvenime supratau, kad būti darboholikei ir be proto įsimylėjusiai savo darbą iki pilnos laimės neužtenka. Todėl pasinaudojau galimybe, kuria turėtų pasinaudoti kiekvienas studentas – susikroviau daiktus, atvėriau pasaulį, pamačiau kitą rinką, praplėčiau akiratį ir išmokau dar vieną kalbą. Juk tai vienintelis būdas kurti save kaip profesionalią tarptautinę asmenybę. Be proto įsimylėjau Ispaniją, susitikau tiek daug naujų, įdomių asmenybių ir išgirdau jų istorijas. Supratau viena, kad mano kelias tik prasideda, o būti profesionalia savo srities specialiste nebūtina apsibrėžti tik Lietuvos sienomis, pasaulis atviras ir jis tavęs laukia.“

 

Muzikinio teatro studijų programos studentės: Valerija Iljin ir Elzė Borsteikaitė University of West London

„Mes su Elze laikomės labai labai gerai, priėmė mus čia labai šiltai ir visi laukė kaip egzotinių vaisių derliaus. Labai mieli dėstytojai. Daug visokių naujokų renginių, įvairių diskusijų, elgiasi su mumis kaip su pilnavertėmis studentėmis. Esam abi labai labai laimingos ir dėkingos už šią galimybę. Man pačiai dar sunku patikėti, kad tai išties vyksta. Su Styvenu, kurso vadovu, turėjome jau kelis susitikimus, jis labai mumis rūpinasi. Aš, pavyzdžiui, iki atvykstant čia nežinojau, jog mokyklos absolventas yra pats Fredis Merkuris, tai labai nustebino.“ *

* kalba netaisyta

Daugiau apie mokyklą:  http://www.uwl.ac.uk

2015 metų Erasmus patirtis nuo Kultūrinės veiklos vadybos studijų programos studentų

Vaidina: Kotryna Kvėdarytė, Salomėja Boguševičiūtė, Modestas Stonkus

Aukštoji mokykla : Universitatea Constantin Brancoveanu, Rumunija