Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto Mados dizaino bei Mados technologijų ir verslo studijų programų lektorės Erika Gudienė ir Raminta Kalvaitienė nuotolinių pamokų metu Vilniaus Šv. Kristoforo ir Vilniaus Abraomo Kulviečio gimnazijų mokiniams uždavė klausimą: kaip mes galime tapti tvaresniais, saugoti ir globoti mūsų planetą ateities kartoms pasitelkiant madą?

2021 m. balandžio 27 d. Vilniaus Abraomo Kulviečio IIa ir IIb gimnazijos klasių mokiniai biotechnologijos pamokų metu, lydimi biologijos mokytojos metodininkės Renatos Dikčiūtės ir chemijos mokytojos Živilės Fedaravičienės, gilinosi į klimato kaitos problemas kitu kampu. Lektorės supažindino mokinius su mados poveikiu klimato kaitai, tvarumo samprata, faktais apie mados industrijos daromą neigiamą poveikį bei kokių pokyčių reikia kiekvienam iš mūsų tvarios mados link.

2021 m. gegužės 3 d. nuotolinės pamokos tema Kaip sumažinti klimato kaitą? nuskambėjo ir Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijos III klasės mokiniams. Biologijos mokytoja metodininkė Renata Dikčiūtė mokiniams paantrino, kokia aktuali, svarbi ir šiuo metu ypač reikalinga yra ši tema. Anot lektorės Erikos Gudienės – „Tikiuosi pamoka nors šiek tiek privertė susimąstyti apie tokį, atrodo, kasdienį dalyką – mūsų dėvimus drabužius ir kiek gamtos išteklių reikia norint juos pagaminti.“

Mokinių atsiliepimai apie pamoką:

„Greita mada didžiuliais mastais teršia gamta, kartu darydama žalą ir mūsų sveikatai. Paskaitoje sužinojau dar daugiau naujų alternatyvų, kuriomis galima prisidėti prie tvarios ir sąmoningos mados. Pati Vilniaus kolegija organizuoja renginius, kurie skatina tvarius, ilgaamžius drabužius. Po paskaitos tikrai nelikau abejinga šiai problemai, kurią sukelia greita mada.“

„Manau ši tema yra aktuali kiekvienam žmogui. Buvo labai įdomu daugiau išgirsti apie tausojimą ir perdirbimą. Pati neseku tam tikrų madų, turiu savo stilių, įvaizdį. Manau, mados sekimas yra labai aplinkai pavojingas dalykas, jeigu sekama be tausojimo. „Trendai“, sezoninė, tam tikrą laiko limitą turinti mada yra labai laikina pramoga, todėl, nors žmonėms ir suteikianti laimę, yra pavojinga. Su savo šeima bandome būti kiek galime draugiškesni mūsų aplinkai, rūšiuojame, turime kompostą, senus drabužius vežame į specialius tekstilinius konteinerius.“

„Nors aš nekreipiu dėmesio į mados poveikį pasauliui, man ši paskaita parodė, kad reikia stengtis tobulinti mados industriją, kad mūsų planeta ir mes būtume saugūs bei sveiki. Kitą kartą, kai pirksiu drabužius, stengsiuosi kreipti daugiau dėmesio į jų kilmę ir iš kokių medžiagų jie padaryti.“