Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto Mados dizaino katedros nariai ir studentai, atsiliepdami į kiekvienais metais Europoje skelbiamą atliekų mažinimui ir prevencijai skirtą kvietimą – renginį „Europos atliekų mažinimo savaitė“, organizavo bei kvietė aktyviai dalyvauti įvairiuose šiai temai skirtuose renginiuose. Šios kasmet lapkričio mėnesiais vykstančios savaitės pagrindinis tikslas – skatinti visuomenę taupiai naudoti išteklius, siekti, kad susidarytų kuo mažiau atliekų, daiktus naudoti pakartotinai ar prailginti jų naudojimo laiką.
Visą Europos atliekų mažinimo renginių savaitę, lapkričio 17-25 dienomis, Menų ir kūrybinių technologijų fakultete veikė studentų kūrybinių darbų pristatymas- paroda „Kūrybinis antrinis plastiko panaudojimas“ bei „Įvairių vienkartinių plastiko gaminių alternatyvos“. „Plastikas yra svarbi mūsų ekonomikoje ir kasdieniame gyvenime naudojama medžiaga, tačiau vienas ryškiausių nerimauti verčiančių ženklų yra milijonai tonų plastiko šiukšlių, kasmet plūstančių į vandenynus. Bene daugiausiai plastiko patenka į aplinką panaudojus vienkartinius plastikinius gaminius, nes jie gali būti sunkiai perdirbami, dažnai panaudojami ne namuose ir numetami. “ (citata iš Aplinkos ministerijos kvietimo dalyvauti Europos atliekų mažinimo savaitės renginių organizavime“). Suprasdamos šias ekologijai grėsmingas problemas Mados technologijų ir verslo studijų programos studentės, vadovaujamos Mados dizaino katedros dėstytojų Ramintos Kalvaitienės ir Ramutės Puodžiukynienės, kūrė ir gamino įvairius realiai naudojamus gaminius, siekdamos pademonstruoti plastiko antrinio panaudojimo galimybes arba siūlydamos vienkartinio plastiko alternatyvas. Viena dalis AG16 grupės studenčių, naudodamos UAB „Mano Aplinka“ atiduotus nukritusių medžių lapų surinkimo maišus bei aprangos gamybos įmonėse nebenaudojamų medžiagų atraižas, furnitūrą pagamino įvairius šiuolaikiškai ir patraukliai atrodančius galanterijos gaminius (kuprines, kasdieninio naudojimo daugiafunkcinius krepšius, nešiojamojo kompiuterio dėklą, skalbinių ar depozito sistemoje dalyvaujančių vienkartinių pakuočių rinkimo krepšį). Kitos AG16 grupės studentės atliko vienkartinio plastiko fizinių savybių kitimo praktinius bandymus, tyrė, kaip keičiasi plastiko savybės veikiant karščiui, kelių sluoksnių susilydymo galimybes, tikrino siūlių tvirtumą. Padariusios išvadas, parinkusios tinkamą gamybos technologiją ir panaudodamos prekybos centrų plastikinius apsipirkimo maišelius, audinių rulonų įpakavimo plastikinius maišus, studentės pagamino originalius aksesuarus. Parodos lankytojų dėmesį patraukė nuotaikinga virtuvinė prijuostė, pagaminta iš įvairių plastikinių maisto pakuočių (saldainių, traškučių, šokolado, kavos ir pan.); delninės-dėtuvės, pasiūtos iš traškučių įpakavimo maišelių. Parodoje pristatytos ir vienkartinių maišelių vartojimo alternatyvos: įvairūs siūtiniai maišeliai iš senų užuolaidų bei tinklinių medžiagų. Namų aplinkoje juose galima saugiai ir stilingai laikyti, sandėliuoti daržoves ir vaisius. Taip pat labai patogu, o kartu ir atsakinga juos naudoti apsiperkant prekybos centruose, turguose ar pan.

Siekiant supažindinti su tekstilės pramonės įmonių daromo neigiamo poveikio gamtai rezultatais bei galimybėmis kurti naujas technologijas, kurios tradicinę tekstilės pramonę pakeistų inovatyvia ir draugiškesne aplinkai pramonės šaka, buvo eksponuojamas stendinis pranešimas „Gamtinės aplinkos tausojimas nuo taršos greitosios mados kontekste“. Stendinio pranešimo erdvėje buvo demonstruojami Mados dizaino katedros dėstytojos Ramintos Kalvaitienės vadovaujamų Mados technologijų ir verslo studijų programos AG15 grupės studentų kūrybiniai darbai, atlikti remiantis tvarios mados idėjomis – pagamintą produkciją reikia nuolat perdirbti įtraukiant ją į uždarą ciklą, neeikvojant žemės resursų ir neteršiant aplinkos bei plėtojant beatliekės gamybos („Zero Waste“) idėjas.

Menų ir kūrybinių technologijų fakultete 2018 m. lapkričio 21, 22 dienomis vyko paskaitos, kūrybinės, mokslinės dirbtuvės studentams, dėstytojams bei Baltupių progimnazijos mokiniams, atsiliepiant į The European Week for Waste Reduction (EWWR) tarptautinio kvietimo temą „Pavojingų atliekų prevencija: laikas iki detoksikacijos“.
Prof. dr. Tatjana Ališauskienė pravedė paskaitą „Pavojingos cheminės medžiagos kosmetikoje. Poveikis žmogui ir aplinkai“. Dėstytoja pabrėžė, jog naudojant kosmetiką pavojingos cheminės medžiagos patenka ir į organizmą, ir į aplinką. Supažindino su pavojingiausiais neigiamu poveikiu pasižyminčiais kosmetikos gaminių komponentais; patarė, kokių cheminių medžiagų reiktų vengti, skatino aktyviau domėtis įvairių kosmetikos priemonių etiketėse pateikiama informacija apie cheminę sudėtį. Labai svarbu atsakingai rinktis gaminius, kurie būtų saugūs žmogui ir gamtai. Profesorė išaiškino, kaip ir kodėl svarbu sumažinti produktų su pavojingais komponentais vartojimą.
Kalbant apie pavojingų atliekų prevenciją, reikia nepamiršti grėsmių, kylančių cheminių medžiagų perdirbimo, gamybos proceso, laikymo ar transportavimo, toksinių atliekų naikinimo metu. Nelaimių dėl cheminių medžiagų poveikio būna palyginti dažnai ir jas likviduojant reikalingos specifinės priemonės. Mados dizaino katedros prof. dr. Eugenija Strazdienė ir lektorė Violeta Bytautaitė pravedė paskaitą- mokslines dirbtuves „Pavojingų atliekų likvidavimo sauga“. Paskaitos tema siejasi su vykdomu 2014-2020 metų Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Interreg Baltic Sea Region programos projektu “Išmani ir saugi darbo apranga”. Mokslinių dirbtuvių dalyviai susipažino su priešgaisrinės tarnybos gelbėtojų apranga, apsaugančia nuo stipraus cheminio užteršimo. Buvo diskutuojama apie pavojingo gyvybei ugniagesių gelbėtojų darbo ypatumus, apie itin aukštus reikalavimus, keliamus saugiai darbo aprangai. Tuo pačiu buvo praktiškai pademonstruoti išmanūs 3D individualizuotos aprangos projektavimo ypatumai, aptarti sudėtingi ir brangūs apsauginės aprangos gamybos procesai.
Pagal Lietuvos Aplinkos ministerijos skelbtos Europos atliekų mažinimo renginių savaitės temą Mados dizaino katedros administratorė Miglė Pilvelytė perskaitė pranešimą „Vienkartinio plastiko atliekų sukeliamos problemos, neigiamas poveikis aplinkai“, kurio metu pabrėžė mažo plastikinio maišelio ypatingai didelę žalą aplinkai bei gyvūnijos pasauliui, vaizdžiai pademonstravo šiuo metu pasaulyje vykstančius grėsmingus procesus, susijusius su dideliais neyrančio plastiko kiekiais.

Kaip teigiama The European Week for Waste Reduction (EWWR) tarptautiniame kvietimo puslapyje, visos atliekų prevencijos temos yra skatintinos bei sveikintinos ir gali būti įgyvendintos per EWWR, net jei jos neatitinka skelbiamos metų temos.
Fakulteto laisvalaikio zonoje buvo organizuotos atiduotuvės – pasiimtuvės „Iš mano spintos į tavo spintą“. Studentai buvo kviečiami pasidalinti nebedėvimais drabužiais, aksesuarais ir tokiu būdu prisidėti prie tekstilinės taršos mažinimo.
Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto bendruomenė, Mados technologijų ir verslo bei Mados dizaino studijų programų studentai, Baltupių progimnazijos mokiniai su mokytojais Daiva Zaveckiene ir Algimantu Markevičiumi sėkmingai dalyvavo Europos atliekų mažinimo savaitės renginyje- kūrybinėse dirbtuvėse „Guolių, žaislų šunims ir katėms gamyba iš dėvėtos tekstilės“, kurias vedė Mados dizaino katedros lektorės Raminta Kalvaitienė, Ramutė Puodžiukynienė, Gražina Skripkienė ir Violeta Bytautaitė. Pasirinkus vieną iš daugelio tekstilės antrinio panaudojimo galimybių, iš senų, nebedėvimų, išmetimui skirtų megztinių, džemperių buvo pagaminti guoliai bei aksesuarai šunims ir katėms. Šie gaminiai perduoti gyvūnus globojančiai organizacijai „Lesė“. Tikimės, kad studentų bei mokinių rankomis pagaminti gaminiai bus naudingi gyvūnams ir leis jiems pajausti didesnį komfortą, o guolių gamintojai, prisidėdami prie tekstilės taršos mažinimo, pajus savanorystės veiklos prasmingumą.
Mados dizaino katedros fakultete organizuotais Europos atliekų mažinimo savaitės renginiais siekėme atkreipti dėmėsį į neįtikėtinai didelę vartojamų produktų atliekų taršą. Tikimės, kad mūsų iniciatyva ragins visus keisti vartojimo įpročius bei ugdys aplinką tausojantį vartojimą.
Nuoširdžiai dėkojame visiems Europos atliekų mažinimo savaitės renginių organizatoriams ir dalyviams.

 

Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto Mados dizaino katedros lektorė Raminta Kalvaitienė

This slideshow requires JavaScript.