Darius Vizbaras

Darius Vizbaras – veržlus ir be galo kūrybingas buvęs Vilniaus kolegijos studentas. Darius įgijo kultūrinės veiklos vadybininko diplomą Vilniaus kolegijoje, o jo gyvenimo aprašyme jau įrašytos veiklos – Baltijos kamerinio operos teatro direktorius, trumpametražių miuziklų festivalio „MfESt“ projektų vadovas, akcijos „Opera troleibuse“ vadovas. Neįtikėtina, kiek daug suspėjo nuveikti buvęs studentas. Darius teigia, kad dabar jaunimas gyvena visai kitame pasaulyje, nei anuomet gyveno mūsų tėvai. Nebeužtenka vien žinoti ar suprasti. Reikia kurti. O kūryba, jo nuomone, nesvarbu, kokią profesiją bepasirinktum, yra labai sunkus ir sudėtingas darbas, tačiau būtinas. „Tai vertingas procesas ir tik tai gali visiškai užpildyti žmogų“, teigia jis. Sunkiausias iššūkis jauniems specialistams yra suprasti save ir surasti savo atramą tam, kad galėtų kurti. Baigdamas kultūrinės veiklos vadybos studijas Vilniaus kolegijoje, Darius jau buvo įsidarbinęs UAB „Infinitm“ ir rašė projektus ES struktūriniams fondams, kai kartą sulaukė skambučio iš Jono Sakalausko. Jonas pasiūlė dirbti su geriausiais Baltijos regiono atlikėjais, kūrėjais, pedagogais organizuojant kamerinių operų bei koncertinių programų sklaidą Baltijos šalių regione. Iš pradžių Darius negalėjo prisijungti pilna koja, tačiau padėjo parengti kelias projektų paraiškas. Po kelių mėnesių paaiškėjus, kad projektams skirtas finansavimas, jį vėl pakvietė dirbti kartu ir tą kartą jis sutiko. Visi kartu kūrė sistemingą operos klubo bendruomenę, kuri statė naujas operas, rengė koncertines programas, vykdė operinės kultūros sklaidą bei visuomeninę edukaciją kultūriniais klausimais bei tobulino jaunuosius menininkus.

Vadovavimas Baltijos kameriniam operos teatrui anaiptol nėra vienintelė Dariaus veikla. Praėjusį pavasarį Lietuvoje startavo trumpametražių miuziklų festivalis „MfESt“. Darius Vizbaras tapo šio projekto vadovu.

Tai vienas nedidelis žingsnis į priekį siekiant praplėsti mūsų kultūrinį lauką. „MfESt“, kaip platforma, suveikė puikiai. Komanda subūrė 6 kūrėjų grupes, kurios pradėjo lietuviško miuziklo paieškas. Darius mano, kad mums ypač svarbu suprasti savo kultūrinį pagrindą ir ieškoti autentiškų formų, per kurias išreikštume savo būtį. Lietuvos kultūrinis palikimas atveria neįtikėtinai plačias galimybes kūrybai. Tereikia ieškoti naujų formų ir talentų. Trumpametražių miuziklų festivalis yra būtent tokių ieškojimų rezultatas.

Pažvelgus į Dariaus ir kartu su juo dirbančių žmonių nuveiktus darbus, atrodo, kad jie visada stengiasi eiti priekyje kitų, būti pionieriais ir rodyti kelią… Garsus Australijos aktorius, rašytojas ir kompozitorius Tim Michin savo kalboje yra pasakęs: „Nebandyk pajausti gyvenimo, užpildyk jį”. Šiuo požiūriu Darius ir vadovaujasi. Sako, jog mes visi turėtume siekti užpildyti savo gyvenimus, o ne prašyti ar laukti, kol kiti tai padarys. Būtent dėl to ir kuria naujus kultūros reiškinius, nuolat eksperimentuoja. Šiuo metu kartu su Andriumi Užusieniu, BeProblemu.lt vadovu, bei Gintautu Sadausku, šio projekto vadovu, dirbama ties mobiliąja aplikacija „Hotspot Music“. Ši programa, nustatydama naudotojo buvimo vietą ir judėjimo maršrutą, kuria muziką. Galima sakyti, kad taip kuriami asmeniniai garso takeliai, skirti tam, kad žmonės įgytų geriausios patirties ir emocinių sąsajų su įvairiausių miestų kultūros objektais. Kokia prasmė? Prognozės skelbia, kad iki 2030 m. kasmet keliaujančiųjų skaičius vien Europoje pasieks milijardą. Atvykę į svečią šalį žmonės labai dažnai susiduria su kalbos barjeru. Tai trukdo betarpiškai pajusti šalies kultūrą, suprasti istoriją, todėl mes kuriame šalies istoriją kalba, kurią supranta visas pasaulis – tai muzika. Darius mano, kad ši mobilioji programa reikšmingai pakeis turizmo sampratą. Pirmiausia šią aplikaciją norima pademonstruoti Lietuvos turistams. Beje, ši idėja jau randa susidomėjimo atgarsių ir užsienio šalyse – tai gali atverti daugiau galimybių jos eksportavimui ir paplitimui visoje Europoje ar dar toliau. Visa komanda tikisi, kad Lietuva bus pirmoji šalis, kurioje ši programa sulauks palaikymo ir pirminio įvertinimo.

Studijuodamas Vilniaus kolegijoje, Darius buvo išvykęs pagal tarptautinę Erasmus studijų mainų programą į Olandijos Fontys taikomųjų mokslų universitetą.  Grįžęs į gimtąją Lietuvą teigė, kad nežino, kaip gyvenimas susiklostys, bet Lietuvos palikti ilgam nenori ir neplanuoja. Lietuvoje dar daug ko trūksta, o tai reiškia, kad yra labai daug dar neišnaudotų galimybių, neatrastų ir neužimtų nišų, kurias galima užkariauti. Čia yra visos sąlygos susikurti sau darbo vietą, sugalvoti naują veiklą ar net profesiją. Mūsų šalyje yra labai daug talentingų ir kūrybingų žmonių. Tad, bičiuliai, vadovaukimės Dariaus Vizbaro gyvenimo moto: „kurti, kurti ir dar kartą kurti“.